به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

بنای تاریخی قلعه رودخان

بنای تاریخی قلعه رودخان

ایران یکی از کشور هایی است که دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی می باشد که هر کدام از شهر های آن دیدنی های توریستی مخصوص به خود را دارد برای اینکه به شهر سفر کنید بهتر است که از جاذبه های گردشگری آن شهر اطلاعات کافی کسب نمایید. در ادامه در مورد بنای تاریخی قلعه رودخان که یکی از جاذبه های تاریخی ایران است بیشتر خواهیم گفت.
باید در مورد این بنای زیبا بدانید که قلعه رودخان نام دژی تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در شهر گیلان است. برخی از کارشناسان، بنای قلعه را در دوران ساسانیان می دانند. این قلعه با ۶/۲ هکتار بنا بر بالاترین ارتفاعات دهکده ی رودخان واقع شده است. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر ارتفاع دارد و در آن ۶۵ برج و بارو جای گرفته ‌است.

بنای تاریخی قلعه رودخان
بنای تاریخی قلعه رودخان

موردی که درباره ی این بنا مهم است این است که این بنا به وسیله سنگ و آجر بنا شده و در قسمت های آسیب پذیر و نقاط حساس، سنگ با مایه ی ساروج به کار رفته، اما در سمت اطاق ها، برج ها و سقف های گنبدی شکل از آجر، گچ و ملات ساروج مصرف شده است. بلندی دیوارها متفاوت و از ۳ تا ۱۰ متر قابل تغییر است و در نقاط قابل نفوذ قلعه، دیوارها و باروها قطرهای و بلندی بیشتری دارند.انتخاب موقعیت مناسب، بهره وری از مصالح مستحکم، استفاده از سبک های مختلف معماری و ایجاد شکل های هندسی متنوع، عظمت خاصی برای این مجموعه منظور کرده است. شکل کلی قلعه نامنظم است و از دو قسمت شرقی و غربی ایجاد شده است.

بنای تاریخی قلعه رودخان
بنای تاریخی قلعه رودخان

جالب تر از همه ی این موارد این است که قلعه رودخان از دو قسمت ارگ و محل فعالیت های نظامی ایجاد شده است. ارگ قسمت غربی در برگیرنده ی دروازه ورودی، چشمه ی آب، حوض، آب انبار و قسمت سردخانه، حمام، محل ریزش آب، شاه نشین و میزانی واحد مسکونی که به واسطه ی برج و باروهایی در برگرفته اند. قلعه در کل دارای دو ارگ و چندین قراول خانه است.

بنای تاریخی قلعه رودخان
بنای تاریخی قلعه رودخان

در کنار همه ی این موارد باید به این نکته اشاره کنیم که ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه و از آجر بنا شده، قراول خانه ها، به شکل دو طبقه با نورگیرها و روزنه های مختلفی با تسلط بر محیط پیرامون است. در ورودی یا دروازه قلعه، شمالی است و در دو طرف آن دو برج توپر بسیار بزرگ ساخته شده است که در زمان های قدیم بر بالای آن کتیبه ای الحاق می شد، این کتیبه اکنون در موزه رشت از آن نگهداری می شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *