به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

آشنایی با برج علاالدین ورامین

آشنایی با برج علاالدین ورامین

برج علاالدین در جنب عرصه عمده شهر ورامین جدید شده است. این برج دارای پلان مدور از درون و ۳۰ ترک آجری بری پشت بند از بیرون است. فراز این بنا ۱۲ متر است و دارای بارگاه دو لحات آجری مخروطی با ارتفاع ۵ متر می باشد. در ادامه در مطلب جاذبه های تاریخی ایران در مورد آشنایی با برج علاالدین ورامین بیشتر خواهیم گفت.

آشنایی با برج علاالدین ورامین

در زیر کف مدور این برج قبر سردابی حیات دارد که احتمالا محل دفن صاحب این مقبره است در وهن آسیب مرکز و انتها حقیقت موضوع بارگاه مخروطی و بخش عماد سیلندر ای تزئینات از کاشی به رنگ فیروزه ای و کتیبه هستی و عدم دارد، بنابر کتیبه ای که در محل اتصال بخش عماد سیلندر ای و بخش مخروطی برج حیات داشته و مع الاسف مقداری از آن از بین رفته و یا قابل تلاوت نیست.

برج علاالدین ورامین از ذیل سلجوقی به حافظه الباقی و معماری آن مدال از دست معماران آن ذیل دارد. علاالدوله شبیه بنای پرهیزگار زایل و بیشتر بسان گورهای شاهنشاهی می بو و به پیشنهاد نهی و امر از کارشکنی اجساد مردگان مصنوع و آفریدگار شده. مردگان را در زیرزمینی نگه می داشتند و و حسب معمول آن ها را دفن نمی کردند. این بنا بی ربط به قرن (۷ ه.ق) است شرح حال گزارش متن عربی کتیبه به این رخ است.

به نام باری بخشنده و مهربان. علاالدوله (علاالدین) تکیه گاه اسلام و مسلمین، آرامگاه بچه :اسم اندک سال مرتضی پسر مولای بلندرتبه فخرالدوله و دین حسن حسینی ورامین که بلندمقام به حق محمد و آل محمد که مشکات ارشاد هستند مینو را آشیانه او (علاالدین) و اجدادش فرماید. وی در هفته اول ماه صفر سال ۶۷۵ فوت کرد و تاسیس این بنا در سال (۶۸۸ ه. ق) به سرانجام رسید.

آشنایی با برج علاالدین ورامین

پوسته بیرونی گنبد برج علاالدین یا علاالدوله به نمای غریبه و آشنا برج آرامگاه مناسبت بخشیده در صورتی که بشره خارجی سروکار عاقل را با فضای اندرونی حفظ کرده است. بلندی بارگاه خارجی و درونی حدود ۵ متر است و در منهل روزی آخری گنبد مرزها اسنان ۵/۱ تا ۲ متری پسین گنبد رد ازسرگیری ساختار عیان است. ارتفاع قبه داخله از محل پاکار تا رویه تیزه قبه ۴/۴ متر است. این برج از زیباترین آثر کهن و جاهای دیدنی ورامین است که تماشای آن سرشار از لطف نیست.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *