به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

معبد بوروبودور اندونزی | بزرگ ترین معبد بودایی جهان

بوروبودور، بزرگ ترین معبد بودایی جهان و یک معبد مهایانه آیین بودایی واقع در ماگلانگ واقع در جاوه مرکزی کشور اندونزی است که به عنوان بزرگ‌ترین پرستشگاه و بنای تاریخی بودایی در جهان به شمار می‌رود.

معبد بوروبودور بزرگ ترین مجموعه بودایی در دنیا و یک سازه اعجاب انگیز در میان نامزدهای اسکار گردشگری در قاره آسیا است که بر فراز تپه ای سر سبز و در منطقه ای دور از شهر جاوا قرار دارد. این معبد با جنگل های سرسبز و حلقه ای از کوه های آتش فشان احاطه شده است. حدود ۱۲۰۰ سال پیش، سازندگان و کارگران معبد، ۲ میلیون سنگ را از رودخانه ها و جریان های محلی حمل کردند و با فشار زیاد آن ها را بر روی هم سوار کردند. سنگ ها بدون استفاده از ساروج بر روی هم ساخته شدند و سازه ای پلکانی، هرمی و به ارتفاع ۲۹ متر ساخته شد.

جالب است بدانید که بیش از ۵۰۰ مجسمه بودایی در اطراف این معبد به چشم می خورد. تراس پایینی معبد با نرده هایی احاطه شده که دید را محدود می کند و در همین قسمت نزدیک به ۳۰۰۰ حجاری و نقوش برجسته از زندگی و آموزه های بودا وجود دارد که تمام این نقوش در کنار هم، مجموعه ای عظیم از مجسمه های بودایی در دنیا پدید می آورد. 

معماری، جزئیات ساختاری و شکوه این معبد از ویژگی های منحصر به فرد بوروبودور اند. در پس زمینه این معبد کوه های آتش فشانی به چشم می خورند که بر زیبایی منظره معبد می افزایند. این معبد از سه بخش ساخته شده که پایه ای هرمی با پنج تراس مربعی هم مرکز دارد، در قسمت بدنه سه صفحه دایره ای به چشم می خورد و در قسمت بالا به گنبدی عظیم مزین است. تمام دیوارها و نرده های معبد به نقش های برجسته آراسته شده است. در اطراف صفحه های دایره ای، ۷۲ گنبد دیده می‌شود که بر بالای هر کدام یک مجسمه بودایی قرار دارد. وسعت محوطه معبد بوروبودور در یونسکو ۲,۵۰۰ متر مربع  و در دانشنامه معتبر بریتانیکا نیز ۵۶ هزار متر مربع ذکر شده است. خوب است بدانید امروزه معبد بوروبودور جزء میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود و بدون شک از زیباترین جاذبه های گردشگری آسیا است.

800px-borobudur_temple best-europe4-1 borobudur image1 image4

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *