به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

تنگه رازیانه، ایلام

در استان ایلام واقع است. تنگه رازیانه در استان ایلام، یکی از مناطق ژئوتوریسم استان بوده و طبیعت بی نظیری دارد. این اثر طبیعی در لیست ثبت آثار ملی طبیعی ایران قرار دارد. این تنگه درهٔ باریک و ژرفی است که در منطقه‌ای سرسبز واقع شده‌است و از زیباترین جاذبه های طبیعی در این استان بشمار می رود. در درون این تنگه نیز رودی روان است. محل این تنگه در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام دره‌شهر است. ۷۵ هکتار از اراضی تنگه رازیانه در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به عنوان اثر طبیعی ملی معرفی شد و در همان سال این اثر در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت. این ثبت آن را در طبقه دوم سازمان بین‌المللی IUCN قرار داده‌است.

این منطقه با وسعتی معادل ۷۵ هکتار در شهرستان ایلام واقع گردیده است. تنگه ها و شیارهای فرسایشی از منابع عمده و ژئوتوریسمی در استان ایلام محسوب می شوند. این تنگه ها بیشتر در سازند آسماری دوره الیگو میوسن تشکیل شده اند.  علت اصلی پیدایش آنها فعالیتهای تکتونیکی، فرسایش و عمل انحلال است.

این سنگ ها به سازند آهکی آسماری تعلق دارند. منشا اولیه بوجود آمدن تنگه رازیانه ایلام، ایجاد درز و شکاف بر اثر فعالیت های تکتونیکی منطقه روی لایه های منطقه روی لایه های ضخیم آهک است. عملکرد پدیده فرسایش به ویژه انحلال، وضعیت توپوگرافی خاص، اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش های بالا و پایین دست در کنار سایر عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی متنوع دست به دست هم داده اند تا این اثر طبیعی شکل گیرد.

فعالیت های هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی و عملکرد آبهای سطحی و زیرزمینی در قالب انحلال این درز و شکاف را عمق بخشیده اند و طی سالیان طولانی آنرا به شکل یک اثر کم نظیر طبیعی درآورده اند. این تنگه پدیده بسیار جالبی برای مطالعه پژوهشگران علوم زمین شناسی و آب شناسی و زمین شناسی آبهای زیرزمینی (هیدروژئولوژی) می باشد و به لحاظ داشتن شرایط اقلیمی و میکروکلیمای خاص و موقعیت طبیعی منحصر بفرد خود می تواند زیستگاه خوبی برای پرندگان مهاجر و بومی و خزندگان آن منطقه باشد. در صورت حفظ و حراست این اثر بسیار جالب و طبیعی می توان علاوه بر معرفی جاذبه های طبیعی و ارزشهای علمی آن، زیستگاه و پناهگاه مهمی را نیز برای حیات وحش فراهم نمود.

بر همین اساس از سال ۱۳۸۷ و در اجرای مصوبات دور دوم سفرهای استانی هیات محترم دولت به استان ایلام از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، این تنگه به عنوان اثر طبیعی ملی اعلام گردیده است و حالا پس از سال‌ها بعنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود.

 

منبع: ایران دشت

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *