به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

اولورو: عجیب‌ترین جاذبه‌ی استرالیا

اولورو

 

یکی از معروف‌­ترین نمادهای استرالیا «اولورو» (Uluru) است که در قلب پارک ملی اولورا کاتا جوتا (Uluru-Kata Tjuta) قرار دارد. اولورا به عنوان یک چشم‌­انداز باستانیِ غنی از معنویت و فرهنگ بومی استرالیا شناخته می‌شود و نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. راه‌­های بسیاری برای تجربه عظمت و زیبایی این چشم‌­انداز صحرایی منحصر به فرد وجود دارد.

این صخره در ۳۳۵ کیلومتری جنوب غربی آلیس اسپرینگز قرار گرفته و از مسیر جاده با آن ۴۵۰ کیلومتر فاصله دارد. اولورو همراه با کاتا جوتا دو منظرهٔ مهم در پارک ملی اولورو-کاتاجوتا هستند.

 

اگرچه پارک ملی «اولورا کاتا جوتا» خشک و خشن به‌نظر می‌رسد اما خانه‌ی صدها گونه از حیوانات، پرندگان و گیاهان نادر است. منطقه اولورا بهشت واقعی پرنده‌نگران با بیش از ۱۷۰ گونه پرنده است.

انواع کانگوروها، «امو‌»ها (نوعی شترمرغ‌­ استرالیایی)، نوعی سگ استرالیایی و نوعی کانگوروی گردن قرمز با نام «والابی» (wallaby) در شن‌­های قرمز بیابان پرسه می‌­زنند و شما فرصت­ کافی برای مشاهده‌ی آن‌ها را خواهید داشت. حیوانات و گیاهان، بخش مهمی از داستان خلقت اولورا هستند.

اولورو یکی از مشخص‌ترین چشم‌اندازهای طبیعی استرالیا است. ارتفاع این سازند ماسه‌سنگی ۳۴۸ متر است که ۸۶۳ متر نیز از سطح دریا ارتفاع دارد. بیشتر تودهٔ اولورو در زیر زمین قرار گرفته‌است و محیط کل آن برابر با ۹٬۴ کیلومتر می‌باشد.

بارزترین ویژگی اولورو تغییر رنگ آن در زمان‌های مختلفی از روز و سال است که در این میان تغییر رنگ صخره به قرمز درخشان در طلوع و غروب خورشید قابل توجه‌تر می‌باشد.

 

اولورو در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

 

 

منابع:

ویکی پدیا

ایوار

استرالیا

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *