به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

اوباری بهشتی در دل کویر سوزان لیبی

زمانی که به کویر سفر می کنیم انتظار داریم تا چشم کار می کند با زمین های خشک و تپه های شنی روبرو شویم و از آسمان پرستاره آن لذت ببریم. شاید برایتان عجیب باشد که در دل کویر سوزان با یک مکان سرسبز و یا یک دریاچه روبرو شوید. اما امروز می خواهیم به کویری سفر کنیم که این شگفتی را در خود جای داده و دریاچه ی عجیب و فوق العاده زیبا در میان تپه های شنی و سوزان آن خودنمایی می کند. این دریاچه یک سراب نیست بلکه واقعیتی بسیار شگفت انگیز است که چشم همگان را به خود خیره کرده است.

نام این دریاچه «اوباری» است که در دل کویری در جنوب غرب کشور لیبی قرار دارد. در واقع این دریاچه در میان یکی از پر آفتاب ترین و خشک ترین مناطق جهان قرار گرفته است و مکان بسیار دیدنی و عجیبی برای اکثر گردشگران محسوب می شود. که به گفته بسیاری از آنها گویی بهشتی در دل جهنم پدیدار شده است.

در اطراف این دریاچه که به گفته مرکز غواصی لیبی بین ۷ متر تا ۳۲ متر عمق دارد، پوشش گیاهی انبوه و درختان سرسبزی به چشم می خورند. اوباری به دلیل اینکه به طور مداوم در حال تبخیر شدن است و هیچ رودی در اطراف آن وجود ندارد، دارای آب بسیار نمکی و شور است. شوری آب آن گاهی به اندازه ای است که پنج ‌برابر شورتر از آب دریا می شود. در مواقعی از سال نیز به خاطر وجود جلبک‌ های مقاوم به نمک، رنگ آب دریاچه اندکی قرمز رنگ می شود.

سالانه گردشگران زیادی به لیبی سفر کرده و از این کویر دیدن می کنند. خشکی کویر و سرسبزی اطراف دریاچه تناقض بسیار زیبایی را پدید آورده که برای بسیاری از افراد عجیب به نظر می رسد. همین امر هم سبب شده که هرساله افراد زیادی به این منطقه رفته و این شگفتی را از نزدیک مشاهده کنند.

 

 

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *