به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

آشنایی با کوالالامپور

kualalampur

شهر کوالالامپور در غرب بخش شبه جزیره واقع شده و با ساحل غربی ، حدود سی کیلومتر فاصله دارد. کوالالامپور با ۲۴ هزار و ۳۶۵ کیلومتر مربع مساخت ، بزرگترین شهر و پایتخت کشور مالزی است و اغلب به صورت کی.ال ( K.L ) نامیده می شود.

جمعیت کوالالامپور در سال ۲۰۱۶ ، حدود یک میلیون و ۷۰۹ هزار و ۶۹۹ نفر بوده است و تراکم جمعیت آن ۷٫۳۸۸ نفر در هر کیلومتر مربع ، تخمین زده شده است. این شهر در مالزی بالاترین رشد اقتصاد و جمعیت را دارد. احرای برنامه کنترل جمعیت ، باعث کاهش جمعیت زیر پانزده سال شهر ، از ۳۳ درصد در سال ۱۹۸۰ ، به کمتر از ۲۷ درصد در سال ۲۰۰۰ شده است و از طرف دیگر افراد بالای شصت سال ، از چهار درصد در سال ۱۹۸۰ ، به شش درصد در سال ۲۰۰۰ افزایش یافته اند.

جمعیت مالایی این شهر ، ۳۸ درصد در سال ۲۰۰۰ بوده است ، در همان سال ، جمعیت چینی ها ۴۳ درصد و جمعیت هندو ها ده درصد برآورد شده است که نشان دهنده ی مهاجرت قابل ملاحظه خارجی ها به این شهر است. سایر مهاجران ، حدود نه درصد از جمعیت شهر هستند که این میزان رو به رشد است.

کنترل امور شهر کوالالامپور در زمینه های بهداشت عمومی ، حفاظت محیط زیست شهر ، برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی و توسعه فضای شهری ، همگی بر عهده شهردار است که نخست وزیر ، او را برای یک دوره سه ساله منصوب می کند.

این شهر محل استقرار مجلس قانون گذار مالزی است . سابقا دو قوه ی مجریه و فضاییه در این شهر بود ، ولی از سال ۱۹۹۹ ، این مراکز به شهر پوتراجایا انتقال یافته اند. محل رسمی سکونت پادشاه مالزی نیز این شهر است.

کوالالامپور ، یکی از سه منطقه فدرال کشور مالزی است. ساکنان آن ، کلایت ها ( Klites ) نامیده می شوند. کوالالاپور و شهر های نزدیک خود آن به نام های پتالینگ جایا ( Petaling Jaya ) ، سوبانگ جایا ( Sybang Jaya ) ، شاه عالم ( Shah alam) ، کلانگ ( Klang ) و پورت کلانگ ( Port klang ) ، منطقه وسیع دره ی کلانگ ) Klang valey ) یا کوالالامپور بزرگ را تشکیل داده اند ، که حدود ۷٫۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

4044549259

 

  • آب و هوای کوالالامپور

کوالالامپور در تمامی طول سال ، آب و خوایی گرم و آفتابی ، همراه با بازندگی زیاد دارد. بر عکس شهر های ایران که متفاوت دمای سالانه در اکثر آنها زیاد است ( مثلا دمای تهران از زیر صفر درجه تا بالای ۴۰ درجه متغیر است ) ؛ درجه حرارت سالانه کوالالامپور ، تقریبا ثابت است. اغلب پس از بارش شدید ریال به خصوص در مرکز شهر ، آب در سطح شهر جاری می شود. در شهر ، تعداد زیادی کانال و جوی آب برای هدایت باران وجود دارد. مقدار زیادی از آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه ، کارخانه های صنعتی و دود آتش سوزی های جنگل با بارندگی زیاد رفع می شود و شهر کوالالامپور ، نسبت به سایر شهر های پیشرفته دنیا ، هوای پاکیزه تری دارد. بارش باران ، باعث مطلوب تر شدن دمای هوا و سرسبزی شهر نیز شده است.

 

  • تاریخچه کوالالامپور

در سال ۱۸۵۰ ، تعدادی کارگز چینی برای پیدا کردن معادن جدید و بزرگتر قلع ، اجیر شدند ، این کارگزان در جریان جستجو خود در محل تلاقی دو رود گومبک ( Gombak ) و کلانگ  ( Klang ) لنگر انداختند تا به حفر معدن تازه مشغول شوند. این امر ، باعث ایجاد شهر کوالالامپور شد. نام دیگر رودخانه گومبک ، لامپور به معنی (( گل آلود )) است و کوالالامپور ، نام خود را از همین کلمه گرفته است. با گسترش معادن ، این منطقه تبدیل به شهر و بندگاهی تجاری ، شد که بلایای بسیار ، از جمله جنگ ، بیماری ، آتش سوزی و سیل را تجربه نمود. در حدود سال ۱۸۷۰ ، فرمانده ای چینی مامور شد کنترل اوضاع این شهر را در دست بگیرد و در سال ۱۸۸۰ ، مرکزیت ایالت سلانگور به این شهر عطا شد. در سال ۱۸۸۱ ، پس از وقوع یک آتش سوزی عظیم ، اکثر ساختمان های شهر که از چوب بودند ، تخریب شدند و پس از آن ، خانه ها با آجر و سفال بازسازی شدند ؛ این امر باعث ایجاد سبکی خاص در معماری منطقه شد. با ایجاد خط آهن ، این شهر ، توسعه بیشتری یافت و در سال ۱۸۹۶ ، کوالالامپور ، مرکز (( ایالت های فدرال مالایی )) شد. در طی جنگ جهانی دوم ، در سال ۱۹۴۲ ، این شهر به اشغال ژاپن در آمد ؛ ولی پس از بمباران اتمی هیروشیما و شکست ژاپن در جنگ ، فرمانده ی ژاپنی این شهر ، تسلیم نیروهای انگلیس شد. سال ۱۹۵۷ ، سال پایان سلطه انگلیس بر ایالت های مالایی بود و در شانزدهم سپتامبر سال ۱۹۶۳ ، کشور مالزی تاسیس شد و کوالالامپور ، پایتخت این کشور باقی ماند. در سال ۱۹۷۴ ، کوالالامپور و نواحی اطراف آن به یک ایالت مستقل تبدیل شد.

در اول فوریه سال ۲۰۰۱ ، شهر پوتراجایا نیز به یک ایالت فدرال تبدیل شد و قوه های مجزیه و قضاییه ی کشور ، به این شهر منتقل شدند ؛ ولی قوه مفننه در کوالالامپور باقی ماند.

 

  • زبان و فرهنگ کوالالامپور

مالایو ( Melayu ) ، زبان ملی مالزی و زبان اصلی کوالالامپور است. زبان ماندارین ( Mandarin) ( زبان مردم چین و تایلند ) و زبان تامیل ( Tamil ) ، که زبان مردم تامیل ، هندوستان ، سری لانکا و سنگاپور است ، از دیگر زبان های رایج کوالالامپور است. کوالالامپور شهری با فرهنگ های مختلف است و آثار فرهنگ مردم مالایی ، چینی ، هندی ، مردم شرق والزی و شبه حزیره ی مالزی ، در این شهر دیده می شود.

در اواخر قرن هجدهم ، هم زنان با وقوع انقلاب صنعتی در اروپا ، توسعه سریع صنعت قلع در مالزی ، نیاز به نیروی کار زیادی داشت و به همین دلیل ، تعداد زیادی از کارگران جینی به کوالالامپور مهاجرت کردند ، تا نیروی کار مورد نیاز این کشور تامین گردد. ده درصد از جمعیت شهر کوالالامپور را هندی ها تشکیل می دهند و اکثر آن ها در زمان استعمار انگلستان انگلیس به این کشور آورده شده اند. زبان انگلیسی نیز به راحتی در شهر ، استفاده و شنیده می شود و در مدارس به طور جدی تدریس می شود.

 

  • اقتصاد کوالالامپور

کوالالامپور به عنوان شهری که در اقتصاد جهانی ، نقش مهمی ایفا می کند ، در فهرست شهر های جهانی ، قرار گرفته است. کوالالامپور و حومه ی آن ، سریعترین میزان رشد اقتصادی و صنعتی مالزی را داشته است و به رغم انتقال دو قوه مجریه و قضاییه به شهر پوتراجایا ، بخش های مهم اقتصادی ، مانند بانک مرکزی مالزی ، کارخانجات ، صنایع بیمه و اکثر سفارت خانه ها و مراکز سیاسی ، در این شهر باقی مانده اند. مرکز بورس مالزی که یکی از هسته های اصلی اقتصادی این کشئر است نیز دز کوالالامپور است.

نیروی شاغل به کار در کوالالامپور ، حدود ۸۲۸ هزار و ۴۰۰ نفر برآورد شده است که ۸۳ درصد آنها در بخش عظیم خدماتی شهر ، شامل بیمه ، مستغلات ، فروشگاه ها و مراکز تجاری ، رستوران ها ، هتل ها ، حمل و نقل ، ارتباطات و فن آوری ، و هفده درصد باقی مانده در بخش تولید مشغول به کار اند. بخش خدماتی شهر در نتیجه ی افزایش تعدادی شرکت های خارجی ، توسعه یافته است. با وجود شعبه های بانگ های الراجهی و کویت ، کوالالامپور در حال تبدیل شدن به قطب مالی جهان اسلام است.

 

  • گردشگری در کوالالامپور

صنعت گردشگری در کوالالامپور با ایجاد درآمد و فرصت های شغلی ، نقش مهمی در اقتصاد شهر کوالالامپور ایفا می کند. وحود هتل های زنجیره ای و بین المللی معروف دنیا ، فروشگاه های بین المللی ، مراکز خرید بزرگ و عرضه ی معروف ترین مارک های اجناس ، در کنار مراکز دیدنی و تفریحی مختلف ، به گستش هرچه بیشتر این صنعت در شهر ، کمک شایانی نموده است. این شهر با ارزان ترین هتل های پنج ستاره دنیا ، مراکز خرید بزرگ ، غذاهای متنوع و مناظر دیدنی خود ، به یکی از شهر های جهان گرد پذیر جهان تبدیل شده است. در سال های اخیر ، برگزاری همایش ها و نمایشگاه های مختلف نیز شرکت کنندگان بسیاری را جذب کرده است و در حالی که کشور های آسیایی با کمبود گردشگر دست به گریبانند ، تدابیر مختلف ، باعث افزایش در آمد گردشگری کشور شده است.

 

منبع: jok-jak.ir

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *