به مجله گردشگری جهان توریسم خوش آمدید!

آبشار شگفت انگیز ایگواسو مرز بین برزیل وآرژانتین

 

این آبشار توسط( آلوار نونز کابزا د واکا)، مکتشف و جهانگرد اسپانیایی کشف گردید

حجم جریان آب آبشار ایگواسو در طی فصول بارانی از ماه نوامبر تا مارس (آبان تا فروردین) به حداکثر ۱۲/۷۵۰ متر مکعب بر ثانیه می‌رسد و در طی فصول خشک از اوت تا اکتبر (مرداد تا مهر)، این میزان کاهش یافته و به حداقل خود می‌رسد. در مجموع، میانگین جریان سالیانهٔ این آبشار در حدود ۱/۷۵۶ متر مکعب بر ثانیه است.

آبشار بزرگ ایگواسو داری دو بخش مجزا می ابشد که هر کدام از این بخش ها با صد ها آبشار کوچک دیگر که به حدود ۲۷۵ باشار کوچک با ارتفا ۳۰ تا ۴۰ و ما بقی با ارتفاع ۶۰ تا ۸۲ متر تشکل شده است .

 

آبشار بزرگ ایگواسو تقریباً سه برابر از آبشار نیاگارا ی مشهور بزرگتر می باشد . این آشار حتی وسعتی بیشتر از آبشار ویکتوریا در آفریقا نیز دارد .

ولیکن تقریباً ۹۰۰ متر از طول بلند ۲٫۷ کیلومتری این آبشار بزرگ هیچ ریزشگاه آبی ندارد . این آبشار در فصل های پر بارش بیشترین حد آب آن به ۱۲٫۷۵۰ متر مکعب بر ثانیه می رسد . این حجم آب در یک دره عمیق به نام ژرف در پایین این آبشار ها ذخیره و به رود پارانا تخلیه می شود .

 

هر دو کشور آرژانتین و برزیل در دو سوی آبشار ایگواسو دارای پارک‌هایی ملی هستند که از این دو پارک، پارک ملی ایگواسو  در برزیل و پارک ملی ایواسو  در آرژانتین قرار دارد. محیط اطراف این آبشار منظره‌ای زیبا را به‌وجود آورده است که شامل انواع بگونیا، ارکیده، پرندگانی با پرهای رنگی درخشان و هزاران پروانه است و این دو پارک نیز به منظور حفاظت از پوشش گیاهی، حیات وحش و مناظر زیبای منطقه ایجاد شده‌اند. پارک ملی متعلق به آرژانتین در سال ۱۹۸۴و پارک ملی متعلق به برزیل در ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

 

 

جمع آوری : جهان توریسم

منابع: تور ایران – ویکی پدیا

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *